Malzemeler;

Un(5su bardağı)

Tuz(1tatlı kaşığı)

Toz şeker (1tatlı kaşığı)

İnstant kuru hamur mayası (1paket)

Sıvıyağ (Yarım çay bardağı)

Ilık su (1 su bardağı)

Üzeri için;

Yumurta sarısı

Yapılışı;

Derin bir kapta, yumurtaları kefir ile doldurun, vanilya ekleyin. Bileşenler birbirine bağlanacak şekilde kütleyi iyice karıştırın. Bundan sonra, karışımı bir blender ile en düşük hızda çırpın. Cihazı kapatmadan soda dökün ve çırpmaya devam edin. Yaklaşık on saniye sonra, ayçiçek yağını kütleye dökün. Daha sonra karıştırıcıyı tekrar düşük hızda tekrar açın, toz şekeri dökün. Unun üçüncü bölümünü ekleyin, karıştırıcının hızını arttırın. Un iyi müdahale eder etmez cihazı kapatın ve bir kenara koyun. Hamuru elle yoğurmaya başlıyoruz, bir miktar un döküyoruz. Kalan unu, hamurun aktif yoğrulmasını durdurmadan azar azar ekleriz. Hamur yüzeylere ve ellere yapışmayı keser kesmez yoğurmayı bırakırız. Kütle havlu ile kaplı bir kapta yaklaşık on dakika bekletin. Çörek testinin tutarlılığını dikkatle izlemeniz gerekir, çünkü çok yoğun ve ağır olduğu ortaya çıkarsa, bitmiş ürünler tavadan çıkar çıkar çıkarılmaz talim alanlarını kaybeder. Böyle bir sıkıntıdan kaçınmak için yoğurma işleminin son aşamalarında, iş parçasını aşırı yüklememeye çalışarak bir çorba kaşığı hamura un ekleyin. İkinci aşama: Kütleyi un serpilen mutfak masasına aktarıp bir tabaka halinde yuvarlıyoruz. Bir bardak veya özel bir şekil kullanarak, hamurdaki halka boşluklarını kesin. Her boşluğun ortasında plastik bir şişeden bir kapak olan bir daire kesiyoruz. Donutlar bir süre bekletilir, ancak şimdilik, bir tencerede yağı ısıtın. Yağ aktif olarak kabarmaya başlar başlamaz, içine ilk donut kümesini daldırın. Açık kahverengi bir renk elde edene kadar onları kızartırız. Bitmiş donutları oluklu bir kaşıkla alıp kağıt havlu üzerine koyuyoruz.

Önemli! Pişirilmiş, gevrek bir kabuğu tercih ediyorsanız, donutları bir tencerede daha uzun süre tutun, ancak bu andan itibaren, ürünlerin hazır olup olmadıklarını dikkatlice izleyin ve sık sık kontrol edin. Buna ek olarak, “Fırınlama” veya “Güveç” programını ayarlayarak bir grup çöreği yavaş bir tencerede pişirmeye çalışın – bu cihaz ürünleri hızlı bir şekilde içeriden kızartır ve bu da pişirme süresini azaltır ve ayçiçek yağından tasarruf sağlar. Lezzetli kefir çörekleriniz yemeye hazır! Ürünlerinizin yüzeyini bir damla yoğunlaştırılmış sütle yağlayın ve çöreklere çok neşeli ve neşeli bir görünüm kazandırmak için renkli şekerleme tozları veya şekerlenmiş meyveli şeker parçaları ile üzerini örtün. Ek olarak, büyükannem bazen bir su banyosunda eritilmiş sıcak beyaz çikolatadan sırlanmış, birkaç damla tatlı şurup eklenmiş – çilek kullanılmıştır. Ayrıca, hiç kimse çöreklerin üzerine pudra şekeri serpmenizi yasaklamaz – klasikleri daima moda tutar! Bebeklerinizi üç günden fazla tutmayınız, çünkü çöreklerin lezzetleri çok çabuk kaybedilir.

! Tabii ki, sonunda, direnemem ve size donutlar için daha mükemmel bir aile tarifleri önereceğim, böylece evde hiç kefir olmasa bile onları pişirebilirsiniz. Bir şekilde lezzetli börekler yapmaya çalışın, tarifi klasik  ve narin, en sevdiğim  lor böreği  – ikincisi sadece çocuklar tarafından çok sevilir, hatta kaprisli ve seçici. Buna ek olarak, fırında inanılmaz derecede lezzetli lezzetli börekler tavsiye ederim  ve deney severler kesinlikle gurme yoğurt börekler ile memnun olacak. Zaman kaybetmeyin, yemek yapmaya başlayın ve sevdikleriniz size gerçekten minnettar olacak!
И

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here