Malzemeler;

Un (4 Fincan)

Yumurta (4 Tane Yumurta)

Şeker (4kahve fincan)

Ispanak püresi (4su bardağı)

Kabartma tozu (1paket)

Vanilya (1paket)

Su (2 Fincan)

Arakat için;

Süt (1bucuk su bardağı)

Krem şanti (1paket)

Hindistan cevizi (1su bardağı)

Tarifi;

1. Ispanaklı hamur hazırlama işleminin oldukça basit olduğunu, bu yüzden korkmayın. İnan bana, ilk defa her şey yoluna girecek! Yine de, sonuç olarak elde etmek istediğiniz hamurun renginin daha yoğun, ıspanaklı (veya tersine daha az yumurta ve un kullanın) vurgulanmalıdır. Böylece ıspanağı ayrı yapraklara ayırarak başlıyoruz, ardından akan su altında iyice durulayabiliyoruz (kötü yaprakları temizliyoruz). Şimdi hafifçe kurutulmuş ıspanağı bir karıştırıcıya koyun ve ezin.

2. Bundan sonra, suyu küçük bir tencerenin içine süzüyoruz (bunun için genel olarak daha uygun olacağı bir süzgeç veya normal bir yoğun peçeteyi kullanabilirsiniz). Sonra, pullar çıkana kadar ocaktaki suyu ısıtın. Yani, işlem sütü kesmeye çok benzeyecek. Bir tencereyi hafifçe kaynatın ki sıvının krakerlere nasıl girdiğini ve suyu temizlediğini görün. Lütfen bunun yeterince hızlı bir şekilde gerçekleştiğini unutmayın, bu nedenle kütleyi kaynatmaya gerek yoktur.

3. Bir kez daha, elde edilen sıvıyı nadir bir elek veya peçeteyle (çamur gibi görünen yeşil krakerler, bir kaşıkla temizlemeniz gerekir) filtreliyoruz. Genel olarak, yaklaşık bir çorba kaşığı yeşil ıspanak “macun” (kütle) olmalıdır.

4. Ardından, küçük ama derin bir kapta 1,5 bardak un, küçük bir tutam tuz ekleyin, burada tavuk yumurtasını kırıp yeşil ıspanağı “klorofil” ekleriz. Şimdi bunlardan hamuru yoğurmaya başlıyoruz. Yavaş yavaş bir miktar un ilave edin (2 bardağın hepsini kullanmanız gerekmez, bu durumda hamur görünümüne göre yönlendirin). Bu nedenle yoğurma işleminin sonucunda elastik, elastik ve aynı zamanda elinize yapışmayan hamur almalısınız. Peki, ayrıca yeşil!

5. Hamuru bir havluyla örtün ve yaklaşık bir saat kadar “dinlenmesini” sağlayın (bu şekilde sarılmak filmin içine sarıp buzdolabına koyabilirsiniz). Bundan sonra, ıspanaklı hamur çeşitli yemekler hazırlamak için güvenle kullanılabilir – mantı, makarna, lazanya, köfte, köfte veya tavuk çorbası için sadece ev yapımı erişte. Genel olarak, istediğiniz her şey! Bu durumda, ıspanağın tadı kesinlikle hissedilmez! Günümüzde hamuru ürünlerle “boyamanın” birkaç yolu olduğu unutulmamalıdır (kural olarak, çeşitli parlak meyve suları ve sebzeler bu amaçlar için kullanılır). Ancak, bu yöntem gerçekten parlak ve doygun bir renk elde etmeyi mümkün kılar. Bu arada, aynı tarife göre, ıspanak yerine normal pancar veya havuç kullanarak kırmızı (ahududu) hamurunu pişirmeyi deneyebilirsiniz. Tüm afiyet olsun ve güzel sıradışı yemekler!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here