Malzemeler;

Margarin (125 gram)

Sıvıyağ (1çay bardağı)

Süt (1çay bardağı)

Yoğurt (1yemek kaşığı)

İrmik (3yemek kaşığı)

Karbanot (1çay kaşığı)

Ceviz içi (1çay bardağı)

Un (3bucuk su bardağı)

Şerbeti için;

Su (4su bardağı)

Şeker (4su bardağı)

Yarım limon

Tarifi;

  • 1. Sos için rende üç çikolata ve şekerli tereyağı, kaynamış süt ile birleştirin. Kaynayana kadar pişirin. Krema ve bir tutam vanilya ekleyin. Pürüzsüz olana kadar karıştırın ve daha sonra soğutun. Çikolata Sos Nasıl Yapılır
  • 2. Test için, elenmiş buğday unu bir slaytla dökün ve ortada küçük bir delik açın. Yumurtaları deliğe bölün ve karıştırın. Şekerli 1 bardak süt dökün ve pürüzsüz hale gelinceye kadar karıştırın. Kalan süt bardağını, tuzunu ve bitkisel yağı ekleyin. İyice karıştırın.
  • Yumurta kalitesini kontrol etmek için nasıl
  • 3. Tavayı ısıtın. Her iki tarafa da krep pişirerek, tencereyi tereyağla önceden yağlayabilirsiniz, ancak zorunlu değil, çünkü Hamura bitkisel yağ ilave ettik. Her krepi tereyağla yağlıyoruz ve soğutuyoruz. Krep yemek nasıl
  • 4. Doldurma için hamurlu peynir ekşi kremayla yapıştırın, iyice karıştırın. Tat vermek için şeker ekleyin. Meyveleri yıkayın, soyun ve küçük dilimler halinde kesin (elmanın kabuğunu çıkarın).
  • 5. Soğuk bir krep yayıyoruz ve süzme peyniri ekşi krema ve şekerli (veya olmasız) tüm uzunluk boyunca ortalamanın biraz altına yerleştirdik. Hazırlanan meyveleri nazikçe kremsi bir kitleye yayar ve ruloyu döndürürüz. İstenilen parça sayısını keseriz ve rulonun uçlarını kestikten sonra hafifçe bir tabağa koyarız (genellikle 45 derecelik bir açıyla 4 parçaya bölerim). Kalan elmanın parçalarını yaparız. Çikolata sosu içine dökün.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here