Malzemeler;

Yoğurt (1 bardak)

Yağ (1bardak)

Yumurta (1adet)

Yaş maya (1/2 Kibrit Kutusu Boyunda)

Tuz(1tatlı kaşığı)

Şeker (1tatlı kaşığı)

Karbanot (1tatlı kaşığı)

Un(Alabildiği)

Süt(1fincan)

Yapılışı;

Çoğu zaman yüksek hızlı kuru anlık maya kullanıyorum, bunların doğrudan una eklenmesi öneriliyor. Bunları ayrı bir ılık sıvı içinde aktive etmek gerekmez. Kullandığınız maya ambalajındaki talimatları mutlaka kontrol edin!

Önce tüm gevşek malzemeleri bir kasede karıştırın: un, maya, vanilin, tuz ve şeker. İstenmeyen çöplerden kurtulmak için un öğütmeyi öneririm. Ayrıca, un gevşeyecek, böylece hamur daha iyi yükselecek ve daha düzgün ve havadar olacaktır

Ilık süt veya suya (veya bunların bir karışımına) dökün.

Sonra bitkisel yağ ekleyin.

Hamur yoğurun. İlk önce malzemeleri bir kaşıkla karıştırın ve ardından elinizle veya bir mikser ile partiye gidin. Hazır hamur el ve mutfak eşyaları üzerine yapışmamalıdır.

Yoğurma işleminden sonra hamurlu kase, sıkma filmi ile sıkılmalı veya temiz bir havlu ile örtülmeli ve cereyan etmeyen sıcak bir yerde temizlenmelidir.

Yaklaşık 1.5 saat sonra, hamur iki kez kabarmalıdır.

Ona sarılıp tekrar yükselişe geçmelisin.

Bu sefer hamur daha hızlı yükselmeli.

Bitmiş maya hamurunu masanın üzerine koyduk, un serptik, biraz yoğurduk ve donutları kesmeye devam ediyoruz. Halka şeklindeki çörekleri severim ve ayrıca daha iyi kızartılırlar. Yuvarlak börekler hamurun ortada pişirilmemesi daha olasıdır. Yine de kızartma önerilerini izlerseniz, bu olmamalıdır. Bu yüzden tercihlerinize odaklanın ve en sevdiğiniz form seçeneğini seçin.

Yaklaşık 1.5 cm kalınlığında bir tabaka açın, yuvarlak bir kalıp veya bir bardak olan daireleri kesin ve her dairenin ortasında başka bir küçük daireyi kesin. Hamur parçalarını bir araya toplayıp tekrar yuvarlıyoruz.

Kesim halkalarını kaldırmak için 10 dakika bekleriz.

Bu arada, kızartma için yağı ısıtmanız gerekir. Yeterince derin bir tencereyi seçtik, tencerenin yaklaşık 1 / 3’üne bitkisel yağ dökün ve ocağa koyduk.

Halkalarımız biraz yükseldikten sonra, onları ısıtılmış yağa dikkatlice yerleştirin ve önce bir tarafa kızartın. Orta ateşte kızartmanız gerekir, böylece börekler eşit şekilde kızartılır. Çok yüksek bir sıcaklıkta, kabuk hızlı bir şekilde sertleşecek ve içindeki hamur nemli kalacaktır.

Sonra çevirin ve diğer tarafta kızarana kadar kızartın. Halka halkalar en uygun şekilde iki çatalla çevrilir.

İlk önce, bitmiş çörekleri bir kağıt havlu üzerine koyun, böylece fazla yağı emer. Ve sadece o zaman onları bir yemeğe aktarıyoruz ve süzgeçten pudra şekeri serpiyoruz. Ayrıca yoğunlaştırılmış süt, çikolatalı pasta, en sevdiğiniz reçel ya da çörek reçeli servis edebilirsiniz.

Afiyet olsun!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here