Malzemeler;

Hamur için;

Yumurta (3adet)

Tereyağ (100 gr oda sıcaklığında)

Elenmiş un(3bucuk su bardağı)

Toz şeker (1çay bardağı)

Karbonat (1bucuk çay kaşığı)

Bal(3yemek kaşığı)

Kreması için malzemeler;

Pudra şeker (6yemek kaşığı)

Süt kreması (600 ml)

Bal (1 bucuk yemek kaşığı)

Tarifi;
1. Refrakter bir kaba tereyağı (100 g), şeker ve bal koyun. Kaseyi bir su banyosuna koyun ve yaklaşık 4-5 dakika karıştırıp, karışım homojen hale gelinceye ve şeker kısmen eriyene kadar ısıtın.

2. Soda ekleyin, iyice karıştırın ve 1 dakika karıştırarak ısıtın.

3. Kaseyi su banyosundan çıkarın, yumurtaları ekleyin ve yumuşayana kadar çırpma teli ile hızlıca karıştırın.

4. Unu (300 g) dökün ve karıştırın. Biraz un var gibi gözükecek, fakat daha fazla eklememelisiniz, çünkü ılık bir hamur çok unu emer ve fazlalığından dolayı kekler sıkılaşır.

5. Hamur kasesini 20-30 dakika buzdolabına koyun. Un ile masayı toz haline getirin, hamuru üstüne koyun, biraz da un ile toz haline getirin.

6. Hızlıca hamurdan bir turnike oluşturun ve 8-9 eşit parçaya bölün. Topları yuvarlamak ve toz haline getirilmiş bir tahta unu veya tabağına koymak için hamur parçaları.

7. Tavanın arka tarafında (silikon bir mat veya parşömen kağıda), her bir topu mümkün olduğunca ince döndürün.

8. Üzerine bir tabak koyun (21 cm çapında bir kek için bir halka kullandım), fazla hamuru bıçakla kesip bir çatalla delin, böylece pişirme sırasında kabarmaz.

9. Keki, kızarana kadar, 200 dereceye kadar ısıtılmış fırında 3-5 dakika pişirin (pişirme süresi fırının özelliklerine bağlıdır).

10. Fırınlanmış keki fırından çıkarın ve sıcakken, fırını çabucak çıkarın, tabanını ince uzun bir spatula veya bıçakla uzun bir bıçakla kaldırın. Pasta soğutulursa, tavadan ayrılamaz, parçalanır.

11. Pastayı bir tabağa koyun. Bir kaba koymak ve saklamak için (tüm keklerden) kesin – kekleri süslemek için gerekli olacaktır.

12. Böylece kalan kekleri pişirin ve soğutun.

13. Oda sıcaklığında tereyağını bir kaba koyun ve kabarıncaya kadar bir mikser ile çırpın

14. 4-5 alımlarında, çırpma durmadan kaynatılmış yoğunlaştırılmış süt ekleyin. Kremi pürüzsüz olana kadar çırpın.

15. Bir karıştırıcıda keklerden elde edilen kesimleri ezin. Çikolatayı ince bir rende üzerine ovalayın, her şeyi karıştırın.

16. Pastayı bir tabağa koyun ve bir parça krema ile yağlayın. İkinci bir pasta vb. Öyleyse pastayı topla. Pastayı ve pastanın kenarlarını krema ile doldurun.

17. Pastanın kenarlarını ezilmiş kum-çikolata kırıntılarıyla süsleyin (avucunuzun içine kırıntıları koyun, pastanın yanına bastırın, fazla kırıntıları sallayın). Kek yüzeyini kum-çikolata parçaları ile süsleyin.

18. Pastayı buzdolabına koyun ve 6-12 saat boyunca demlenmesini sağlayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here