Malzemeler;

Yumurta (5adet)

Toz şeker (1su bardağı)

Taze peynir (250 Gram)

Tereyağ (50 G ram)

Süt(Yarım su bardağı)

Limon suyu (1tatlı kaşığı)

Un (3/4 Su bardağı)

Kabartma tozu (1çay kaşığı)

Vanilya (1paket)

Mısır nişastası (1yemek kaşığı)

Yapılışı;

Tüm içerikler buzdolabından en az yarım saat önce alınmalıdır.

Fırını önceden ısıtın 160ºС.

Fırın kabının kenarları ve altı (yüksek taraflara sahip tek parça almak daha iyidir), ince bir yağ tabakasıyla yağlayın ve pişirme kağıdı ile döşeyin. Kağıdın kenarları şekilden çok daha yüksek olmalı ve 4-5 cm.

Bir su banyosuna krem ​​peynir, tereyağı ve süt içeren bir kase yerleştirin. Çırpma teli ile sürekli karıştırılarak, malzemeleri tamamen homojen olana kadar karıştırın. Kaseyi terk etmeyin, işlemi kontrol edin ve hiçbir şey pişirmemek için karışmayı kesmeyin.

Isıdan çıkardıktan sonra, çırpma teli ile çalışmaya devam ediyoruz, karışımı oda sıcaklığına yakın bir sıcaklığa soğutuyoruz, biraz ılık kalmalıdır.

Bir seferde bir tane, içine sarıları getiriyoruz. Bir tane ekleyin, pürüzsüz olana kadar karıştırın ve diğerini ekleyin. Ve son sarısına kadar devam eder.

Vanilya özü, limon suyu ekleyin ve iyice karıştırın.

Unu ve mısır nişastasını karışıma eleyin ve bir çırpma teli kullanarak pürüzsüz hale gelene kadar karıştırın.

Bir tutam tuz ekleyin, proteinlere sirke ekleyin ve karıştırıcı ile karıştırmaya başlayın. Yemyeşil bir köpüğe döndükten sonra şekeri ince bir akıntıya sokuyoruz. Tümünü ekledikten sonra, maksimum hızda, kalıcı tepelere, yumuşak bir beze dökün. Proteinleri yenmemek önemlidir, böylece gevşek olmadıkları ortaya çıkar – bu yüzden müdahale etmesi zor olacaktır.

Malzemelerin geri kalanına çırpılmış kremayla müdahale ediyoruz. İlk önce, üçte bir ekleyin, dikkatli girin, ancak dikkatlice girin, böylece protein topakları olmaz, ancak havayı ihlal etmeyin. Ardından, kalan miktarı iki adımda girin. Sonuç, mus gibi homojen ve havadar bir kütledir. Şeklinde yaydık.

Ek olarak, daha büyük çapta bir şekle ihtiyacınız vardır veya bir fırın tepsisi kullanabilirsiniz. Parşömenle kaplıyoruz, hamur formunu üstüne yerleştiriyoruz ve temel formu sıcak su (tercihen düz kaynar su) ile peynirli kek formunun yüksekliğinin yaklaşık üçte birine kadar dolduruyoruz.

Önceden ısıtılmış fırına gönderilir. 160 ° C’de 25-30 dakika peynirli kek pişirin, sonra sıcaklığı 145 ° C’ye düşürün ve 50-60 dakika daha pişirin. Peynirli kek iyi yükselmeli ve üst kısım hafifçe kızartılmalıdır.

Hemen peynirli kek fırından çıkmıyor. İlk önce, sadece kapıyı aç ve 10 dakika bekle. Sonra formu su ile alıp, 15-20 dakika daha peynirli fırını kapı aralıklı fırında bıraktık. Sonra formu alıp biraz soğumaya bıraktık, oda sıcaklığında dinlendirelim – maksimum 15-20 dakika. Sonra yavaşça ters çevirin, peynirli keki çıkarın, kağıdı çıkarın ve peynirli keki tel ızgara üzerinde veya hemen bir plaka üzerinde daha fazla soğumaya bırakın.

Peynirli kek hala biraz ılıkken taze olarak da servis edebilirsiniz, bu nedenle sufle gibi tamamen yumuşak, havadar kalır. Tadı dengelemek ve güçlenmesini sağlamak için buzdolabında 3-4 saat boyunca gönderebilirsiniz, ancak bu şekilde peynirli kek buzdolabından önce daha yoğun olacaktır. Hangisini en çok tercih ettiğinize karar vermek için her iki seçeneği de denemenizi öneririz. İlkine oy verdim 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here