Malzemeler;

Pudra şekeri (1su bardağı)

Yumurta (3adet)

Kabartma tozu(1paket)

Şekerli vanilin(1paket)

Krema (1 çay bardağı)

Sıvıyağ (1çay bardağı)

Un (5 su bardağı)

Başlangıç ​​olarak, 250 ml bir bardakım olduğunu söyleyeceğim. Ve tereyağı oda sıcaklığında bir saatten biraz daha fazla yumuşamıştı.
Öyleyse başlayalım.
180 dereceye kadar ısıtmak için fırını açıyoruz.
Yumuşatılmış tereyağı bir bardak toz şeker ile çırpın.

1 yumurta ekleyin ve tekrar çırpın.

Tereyağı-yumurta karışımına tuz, tarçın, kabartma tozu ve vanilya şekeri (isteğe bağlı) ekleyin ve tekrar çırpın. Vanilya şekeri eklemedim. Tarçın aromasını boğmak istemedim.

Yulaf ezmesini ekleyin. Orta büyüklükte 2 numara var. Mısır gevreğini tereyağı-yumurta karışımında iyice karıştırın.

Şimdi çikolata ve kurutulmuş meyvelerin sırası. Çikolata seçiminde, tadıma güvenmiştim, acı çikolata ekledim, ancak orijinal tarifte belirtildiği gibi kurutulmuş meyvelerle denemedim, kurutulmuş kızılcıklar ekledim.

Ve son olarak, un. Ekleyin ve hamuru dikkatlice elinizle yoğurun. Hamurun uzun süre yoğrulması gerekmez, aksi takdirde çerezler gevrekleşmez, homojenliğe ulaşmak yeterlidir.

Hepsi bu kadar. Hamur yoğurmak yaklaşık 10 dakika sürdü
, sonra hamur 12 eşit parçaya bölünmeli (burada terazileri kullandım) ve topları oluşturmalıyım.
Topları pişirme kağıdıyla kaplı bir fırın tepsisine yayıyoruz. Toplara basmak gerekli değildir. Fırınlama sürecinde, kendileri sürünürler. Bu yüzden topların, kenarlarla birbirine yapışmayacak şekilde yerleştirilmesi gerekir. Her biri 6 parçadan oluşan iki fırın tepsisine fırınladım. Her bir tava, 180 derecede yaklaşık 15 dakika pişirilir.

Kurabiyeleri fırından çıkarırken, tavadan çıkarmak için acele etmeyin. Çerezlerin ortası yumuşaktır, soğuduğunda biraz sertleşmesine izin verin.

Herkesi kurabiyeyle çay içmeye davet ediyorum! Ve hepimize afiyet olsun!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here